آخرین خبرها

  کد مطلب:893
 278بازدید
 1

ماجرای امیرنظام گروسی در قحطی نان در تبریز و انداختن نانوا در تنور

یکی از مسائلی که در سال 1316 هجری قمری در زمان تصدی حکومت امیرنظام در تبریزبه وقوع پیوسته بود قحطی نان بود که انبار داران گندم موجود را احتکار کرده و به فروش نرساندند تا نان کمیاب و گران شد. عامل گرانی این محصولات را برخی از اعیانو بازرگانان ایجاد کرده بودند

[…]

یکی از مسائلی که در سال 1316 هجری قمری در زمان تصدی حکومت امیرنظام در تبریزبه وقوع پیوسته بود قحطی نان بود که انبار داران گندم موجود را احتکار کرده و به فروش نرساندند تا نان کمیاب و گران شد. عامل گرانی این محصولات را برخی از اعیانو بازرگانان ایجاد کرده بودند و دولت باید جلوی انها را می گرفت ، هیچ عکس العمل خاصی نشان نداد زیرا که محمدعلی میرزا ولیعهد نیز از این وضع بهره مند بود. در نتیجه کمیابی نان بالا گرفت و مردم در مقابل نانوایی ها ازدحام کردند و فریاد هیاهوی آنها از دور شنیده می شد.

در یکی از این روزها مردم به خانه های نظام العلما و حاجی میرزا سید رفیع طباطبایی از راه تولید و فروش گندم ثروت کلان اندوخته بود و علاءالملک ، میرزا محمودخان برادر محمد رفیع نظام العلما که در دستگاه حکومتی تبریز مشغول بود، حمله بردند. خاندان نظام العلما از اعتبار و شهرت زیادی برخوردار بودند، با تحریک دشمنان این خاندان ، به خانه های ایشان حمله بردند و به غارت و چپاول خانه های آنها پرداختند که بعد از این واقعه آنها به تهران گریختند. آنها مطلع شده و با اسلحه با مردم درگیر شدند که عده ای در این ماجرا کشته شدند. از طرفی سید محمد یزدی بر بالای منبر رفته و از انبار داران بدگویی کرده و آتش خشم مردم تبریز را شعله ورتر نمود و سپس با رهبری عده ای از مردم بازارها را بستند و در محله سید حمزه گرد آمده و به دادن شعار علیه انبارداران پرداختند.

محمدعلی میرزا به امیرنظام دستور داد مردم را آرام کرده و شورش را فرو نشاند وی شورش را خاموش گرد ولی برای کمی نان جاره ای اندیشیده نشد. نانوایان در سایه حمایت و پشتیبانی محمدعلی میرزابا مردم بد رفتاری می کردند و از این که مردم به آنان نیازمند بودند بهای نان را بالا برده و و از طرف دیگر نان را نپخته از تنور بیرون می آوردند و جز آرد چیزهای دیگری نیز با آن مخلوط می کردند و یا از وزن نان می کاستند.

روزنامه احتیاج اشاره به این مطلب داشته است که امیرنظام برای از بین بردن آشوب و کنترل اوضاع و تنبیه این گونه نانوایان محتکر و فرصت طلب که حق مردم را تضییع می کردند و مردم را به نسبت به دولت بدبین می نمودند یک نانوای خاطی را به تنور انداخت ، ولی حاج عبدالکریم غیرت این مساله را از امیرنظام نمی داند و آن را به امیرتومان علیرضا خان گروسی نسبت می دهد.

در این مورد ادیب الممالک فراهانی در دیوان خود نوشته است که:

(( در سال 1316 بر اثر گرانی نان انقلاب بزرگی در تبریز پیدا شد و بسیاری از دکاکین و خانه ها که از جمله خانه یکی از علما و سادات ملاک و محتکر بغاذت رفته و آنگاه تدبیر و رشادت امیرنظام گروسی آتش فتنه را خاموش کرده است.))

این انقلاب یکی از دلایل بیداری مردم ایران شد که از یک سو از محمد علی میرزا پادشاه آینده کشور نا امید گردیدند و از طرفی از ملایانی که با محتکران هم دست شده بودند دلسرد گردیده و باعث شده که خود به فکر چاره باشند.

 منابع:

کتاب رجال ایران ص 367

کتاب عبدالکریم غیرت ص 545

کتاب ادیب الممالک ص 67برچسب ها :  امیرنظام, میرزا, تبریز, گرانی, گروسی, نانوایان, نانوا در تنور, امیرنظام گروسی, بیجار
دسته بندی :   بیجار / امیرنظام گروسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=893
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • دانیال گروسی

    تاریخ:22 خرداد 1398 00:18

    ایمیل:dani6m@hotmail.com

    واقعا امیرنظام چقدر اداده و انسانی پاکی بود و برای خدمت و عدالت چه رنج ها و اقداماتی برای ایران انجام داد


    پاسخ دادن شکایت

ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود