آخرین خبرها

» بیجار / بیجار شناسی

تاریخ انتشار:   13 تیر 1397, 09:48

  کد مطلب:93
 1864بازدید
 0

قالی بافی در شهرستان بیجار، بیجار گروس (بام ایران)

در شهرستان بیجار زنان علاوه بر کار منزل با انگشت های هنرمندو چشم های تیزبینشان بر نقش های گوناگون قالی می چرخند تا دست های توانایشان گره قلی ها و گلیمچه های زیبا و بادوام و مرغوب بیجار گروس را پیوند

[…]

در شهرستان بیجار زنان علاوه بر کار منزل با انگشت های هنرمندو چشم های تیزبینشان بر نقش های گوناگون قالی می چرخند تا دست های توانایشان گره قلی ها و گلیمچه های زیبا و بادوام و مرغوب بیجار گروس را پیوند بزند که نمونه هایی از آن در حسینه ی شهر موجود است که کارشناسان و مختصصان فرش ارزش انها را از نظر بافت، نقشه، استحکام، لطافت،ظرافت،نرمی،زیبایی و رنگ صدها میلیون ریال برآورد نموده اند. از این رو فرش این منطقه از شهرت خاصی برخوردار است. در این شهرستان و نواحی تابعه صنعت فرش به سه صورت اداره و سرمایه گذری میشود.در شهرستان بیجار زنان علاوه بر کار منزل با انگشت های هنرمندو چشم های تیزبینشان بر نقش های گوناگون قالی می چرخند تا دست های توانایشان گره قلی ها و گلیمچه های زیبا و بادوام و مرغوب بیجار گروس را پیوند بزند که نمونه هایی از آن در حسینه ی شهر موجود است که کارشناسان و مختصصان فرش ارزش انها را از نظر بافت، نقشه، استحکام، لطافت،ظرافت،نرمی،زیبایی و رنگ صدها میلیون ریال برآورد نموده اند. از این رو فرش این منطقه از شهرت خاصی برخوردار است. در این شهرستان و نواحی تابعه صنعت فرش به سه صورت اداره و سرمایه گذری میشود.

1- سرمایه گذاری فردی یا خانگی: در این روش معمولا خود بافنده اقدام به تهیه مواد اولیه و نظارت فنی فرش نموده و در پایان خود تیز فروشنده ی فرش تولید شده است و اکثرا از نظر کیفیت عالی برخوردار نیستند و از نظر کمیت هم چندان کم نیستند.

2- سرمایه گذاری مردمی: استادکار تعدادی قالی باف را به نام بافنده دارد و مواد اولیه و نظارت فنی فرش را بر عهده می گیرد. نحوه ی پرداخت دستمزد طبق عرف محل خواهد بود. این نوع تولید فرش کیفیت متوسط و گاهی عالی به نسبت منطفه دارد.

3- سرمایه گذری دولتی: در این روش سرکت سهامی فرش شهرستان تمام وسایل و مواد اولیه ی آن را تامین مینماید، صورت میگیرد.

مواد اولیه فرش

الف- مواد اولیه مصرفی که عبارتند از: 1- نخ پنبه ای که مصرف آن در فرشهای شرکتی زیاد میباشد. 2-ابریشم 3-پشم 4-کرک 5-رنگ شیمایی مانند: زاج سیاه ، زاج سفید، صابون مایع، سولفات آمونیوم و غیره 6- رنگ گیاهی چون: روناس، قرمزدانه، پوست گردو و پوست انار این مواد کارخانه های مخصوص رنگرزی در کرج تهیه و به شهرستان ارسال می شود. فرش هایی که از این مواد بافته می شوند با گذشت زمان روشنتر و زیباتر شده و ارزش انها نیز بیشتر می شود.

 ب- ابزار کار عبارتند از: نقشه ، دارچوب قالی بافی ،چاقو ، قیچی، کرکیک و دفه، اندازه فرش: 1- 3*2  3- 4*3  3- دو زرعی، 4- زرع و نیم 112*170 ، 5- کلگی،که از 3*2 بزرگتر و از 4*3 کوچکتر می باشد 6- نیک کلگی، که از دو زرعی بزرگتر است، 7- پشتی به اندازه های مختلف از قبیل 75*100 سانتیمتر و 80*110 ، 115*170 سانتیمتر می باشد.

ظرافت و ارزش فرش شهرستان بیجار

در بازار فرش به اصالت رنگها و نقشه ها و مهارت ها یعنی هماهنگی تمام این خصوصیات صنعتی که در فرش بکار رفته و میرورد، اهمیت بسیاری داده میشود. از جمله نقشه هایی که در فرش های این مرز و بوم دیده میشود عبارتند از : ماهی در هم ، اژدر ، دارگل، شکارگاه، ترنج و لاترنج، گل و گلدان گلدسته، پنج تن، توت فرنگی، اسلیمی، گل سرخ ، شاه عباسی ، نقشه ی درختان، میوه و برگ خرما، گل و بلبل و گل های رنگارنگ دیگربرچسب ها :  
دسته بندی :   بیجار / بیجار شناسی
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.com/?newsid=93
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود