صفحه نخست / معدوم سازی 7500 کیلوگرم فراوردهای خام دامی غیر قابل مصرف /انجام 4 هزار بازرسی

معدوم سازی 7500 کیلوگرم فراوردهای خام دامی غیر قابل مصرف /انجام 4 هزار بازرسی

چهاردهم مهر ماه با پیشنهاد استاد دکتر حسن تاج بخش ، از چهره های ماندگار رشته دامپزشکی به عنوان روز دامپزشکی نام گذاری شده است.

 این روز یک قرار سالیانه است برای قدردانی از دامپزشکان گرامی که در وسعت مهربانی قلبشان جایی برای دیگر مخلوقات خدا باز کرده اند و درد و رنج حیوانات را می شناسند و زحمت درمانشان را به جان می خرند.

 یکی از ظرفیت های شهرستان بیجار که منبع درآمد جمع کثیری از مردم این شهرستان را تامین می کند دامپروری است که نیازمند توجه بیشتر دامپزشکی می باشد.

 در این راستا گفت و گوئی با دکتر هادی اسکندری رئیس دامپزشکی شهرستان بیجار داشته ایم که در ادامه می خوانید:

 

مهمترین وظیفه دامپزشکی چیست؟

ارتقاء بهداشت عمومی ، ایثار ، مسئولیت و فداکاری برای سلامت جامعه از مهمترین وظایف دامپزشکی است.

دامپزشکی نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با نبود دامپزشکی بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد .

با توجه به اینکه حدود نیمی از عوامل بیماری زا در انسان ناشی از عوامل ایجاد بیماری های مشترک بین انسان و دام است لذا دامپزشکی نقش استراتژیک و کلیدی بسیار حائز اهمیت و انکار ناپذیر و مسئولیت دامپزشکی بیش از بیش نمود می نماید.

 

لطفا در خصوص اقدامات شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار بیشتر برای خوانندگان ما توضیح دهید؟

 

شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار طی ۶ ماه اول سال جاری و در راستای بهداشت عمومی و حفاظت از سلامت شهروندان بیش از ۴۰۰۰نوبت بازرسی و نظارت از مراکز عرضه فرآوردهای خام دامی و رستوران ها و غذاخوریهای سطح شهر را در قالب کشیک صبح و بعد از ظهر و حتی ایام تعطیل داشته که منجر به ضبط و معدوم سازی بیش از ۷۵۰۰کیلو‌گرم فرآوردهای خام دامی غیر قابل مصرف از مراکزعرضه و رستورانهای شده است

 

شناسایی و برخورد قانونی لازم با عاملان کشتارهای غیر مجاز دام و متخلفین بهداشتی، حضور مستمر بازرسین بهداشتی و بازدید و نظارت های دقیق شبانه روزی از کشتارگاه به منظور حذف و معدوم سازی فرآوردههای خام دامی و آلایشات غیر قابل مصرف نیز از دیگر اقدامات ما در طول شش ماه گذشته است.

 

یکی از معضلاتی که وجود دارد بیماریهای مشترک بین انسان و دام است ، آیا در این خصوص مشکلی در شهرستان بیجار مشاهده شده است؟

 

با توجه به پیگری های بعمل آمده تا کنون هیچ موردی از بیماری مشترک بین انسان و دام در شهرستان بیجار گزارش نشده است و از ابتدای سال جاری ۱۰۰درصد روستا ها شهرستان علیه بیماریهای مشترک بین انسان و دام از جمله تب مالت واکسینه شده است، همچنین بیش از 50درصد از جمعیت دامی شهرستان نسب به این بیماری ها واکسینه شد که خود یک اقدام بی سابقه در طول ده های اخیر می باشد.

پوشش گسترده واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان در فاز های مختلف علیه تب برفکی، طاعون، هاری، لمپی اسکین به طوری که در این مدت حتی یک مورد بیماریهای مشترک و کانون انواع بیماری در سطح روستاهای شهرستان گزارش و مشاهده نگردیده است.

 

 چه اقداماتی در این راستا صورت گرفته است؟

 

مایه کوبی 100 واحدهای اپیدمیولوژیک (تمامی روستاهای ) شهرستان بیجار علیه بیماری بروسلوز ( تب مالت ) و مایه کوبی بیش از 240 هزار نوبت راس دام سبک و 5 هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی،  242 هزار نوبت راس دام سبک علیه بیماری آبله،  108 هزار نوبت راس دام سبک و سنگین علیه بیماری شاربن و بیش از 47 هزار نوبت راس دام سبک علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک ( ppr )از دیگر اقدامات مهم شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار جهت جلوگیری از شیوع بیماری مشترک بین انسان و دام است.

16 مهر 1397, 11:22
بازگشت