صفحه نخست / گردشگری حلقه گمشده توسعه ی بیجار گروس

گردشگری حلقه گمشده توسعه ی بیجار گروس

شهرستان بیجار با قدمت بیش از هفت هزار سال دارای روستاهای با جاذبه های تاریخی و گردشگری مناسب است که توجه به آن موجب توسعه صنعت توریسم و افزایش درآمد روستائیان می گردد. 

بیجار قبل از جنگ بین الملل اول منطقه ای آباد و دارای ابنیه و آثار تاریخی بوده و از نظر اقتصادی قابل توجه و از جهت اینکه بر سر راه تبریز و عتبات به عنوان تبریز کوچک قرار گرفته حائز اهمیت بوده است. 

امکانات طبیعی منطقه ، روستاهای این منطقه را مورد جلب توجه قرار داده و با توجه به وجود حاکمانی در دوره های مختلف، برخی روستاهای این منطقه را از لحاظ قدمت و تاریخی در فهرست آثار باستانی قرار داده است. 

گردشگری روستایی یکی از بخش های مهم فعالیت های اقنصادی محسوب می شود که توجه آن نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی آن منطقه دارد. 

در دوران ما توریسم به یک واقعیت مهم اجتماعی تبدیل شده وگردشگری پاسخی است به نیاز فطرت جستجوگر انسان در کشف اسرار و حقایق زندگی دیرینیان،اما متاسفانه توجه به صنعت گردشگری با توجه به ظرفیت های مهم در شهرستان بیجار مورد غفلت واقع شده است. 

بیجار گروس با داشتن آثار و جاذبه های متعدد گردشگری هنوز سرگردان و بلاتکلیف مانده است ، برنامه مشخصی که یک گردشگر از ورودش تا خروجش از بیجار باید از کجاها دیدن کند وجود ندارد. 

یک گردشگر به دلیل کم توجهی مسوولان به صنعت گردشگری در شهرستان بیجار در بدو ورودش نمی داند برای خوردن غذا به چه رستوران های برود ، مهمان سرها و جاهایی که با قیمت ارزان و گران و کیفیت متوسط یا بالا دارد در کجا واقع شده است . 

متاسفانه مسوولان شهرستان بیجار با توجه به داشتن جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و زیارتی زیاد در شهرستان از این صنعت پول ساز چسشم پوشی کردند و هیچ بهره ای از این انکانات عاید مردم یا توسعه شهرستان نمی شود. 

یکی از معضلاتی که روستاهای گردشگری بیجار را در حال حاضر تهدید می کند ، بیکاری و کم رنگ شدن نقش کشاورزی در زندگی مردم و در نهایت مهاجرت از روستا به شهر و متروکه شدن روستاها است. 

شهرستان بیجار یکی از شهرهای مهاجرت فرصت استان کردستان است که بیشتر ساکنین آن به دلیل نبود فرصت های شغلی در شهرهای اقماری کرج، تهران و دیگر شهرهای کشور ساکن هستند و در ایام تعصیلات به ویژه تعطیلات نوروزی زادگاه خود را برای گذراندن تعطیلات انتخاب می نمایند. 

روستاهای بیجار از لحاظ تاریخی و طبیعی دارای ظرفیت های خیلی بالایی هستند که توجه به آنها موجب افزایش درآمد روستائیان و در نهایت ماندگاری آنها در روستا می شود. 

سرمایه گذاری، در روستاهای گردشگری بیجار موجب اشتغالزایی و جذب گردشگران از نقاط مختلف می شود که مانع مهاجرت روستائیان به شهر و  جلوگیری از افزایش حاشیه نشینی نیز می گردد.  

 

معرفی نقاط گردشگری بیجار که توجه به آن موجب رشد صنعت توریسم می شود

 

پل زیبا و تاریخی صلوات آباد در 15 کیلومتری بیجار بر روی رودخانه قزل اوزن و نزدیکی روستا و قلعه تاریخی صلوات آباد بنا شده که به منظور عبور کاروان‌های زائر منطقه آذربایجان به عتبات عالیات در عراق و عربستان ساخته شده است. پل تاریخی صلوات آباد یکی دیگر از نماد و نشانه‌های قدمت بیجار گروس است که در سال 1337 در ردیف 420 آثار ملی ثبت شده و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است. 

قلعه تاریخی صلوات آباد از ظرفیت های مهم گردشگری است که در فصل بهار شاهد حضور گردشگرانی داخلی و خارجی زیادی جهت بازدید است که از نبود امکانات رفاهی برای بازدید کنندگان رنج می برد. 

 

 

مسجد خسروآباد

از جمله آثار موجود در گروس که متعلق به دوران زندیه است مسجد تاریخی روستای خسرو آباد در 45 کیلومتری شهر بیجار است. 

این مسجد با سقف‌هایی کوتاه وگنبدهایی کوچک و بدون مناره به دستور محمد امین خان گروس ساخته شده که شامل مصلای تابستانی در ضلع شمالی، ایوان جنوبی و حجره‌هایی برای استراحت طلاب و خادمین است. این اثر باستانی زیبا با شمارهٔ ثبت 2607 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

 


تیمچه حاج شهباز زیبای خفته در دل بیجار

در ضلع شرقی راسته بازار بیجار تیمچه‌ای به نام تیمچه حاج شهباز، تاجر بزرگ بیجاری قرار گرفته است. اصل این تیمچه متعلق به دوران صفویه است و در دوران قاجار باز سازی شده است. این تیمچه در دوران قاجار متعلق به حاج شهباز، تاجر بزرگ گروس و امیر نظام گروسی و کافی الدوله امیرانی بوده است. 

این تیمچه متشکل از 4 گنبد است که درون گنبدها با کاربری و آجر کاری زیبایی تزیین شده و در بدنه آن، روزنه‌هایی برای تامین روشنایی تیمچه تعبیه شده است و از شاهکارهای نور پردازی محسوب می‌شوند. 

سرای امیر تومان نیز در ضلع غربی بازار بیجار قرار دارد که در بین مردم بیجار به تیمچه امیر تومان معروف است. این سرا دارای یک حیاط مرکزی است که حجره‌هایی در پیرامون شکل گرفته است. پلان آن به شکل هشت و نیم هشت است و در یک طبقه با مصالح خشت و آجر و سنگ ساخته شده و محل تجارت مهمی در گذشته بوده است. 

این محل در هنگام حضور متفقین در ایران مکان استقرار نیروهای نظامی اشغالگر بوده و پس از آن نیز پادگان نظامی و ژاندارمری بوده است. با وجود وارد آمدن آسیب های فراوان به این بنا، کارهای حفاظتی، استحکام بخشی و مرمت آن در حال پیگیری است. 

 

 

قلعه تاریخی قمچقای

روستای قمچقای در 50 کیلومتری شهر بیجار که قلعه تاریخی و باستانی دره شاهان را در دل خود جای داده یکی از روستاهای گردشگری این دیار است. 

قلعه تاریخی قمچقای به مساحت ٥۰۰۰ متر مربع در ٥ کیلومتری غرب روستای قمچقای و ٦۰ کیلومتری شمال شرق بیجار مشرف به دره های عمیق و رودهای زیبایی است كه ارتفاع این دره ها در قسمت هایي از آن به بيش از ۲۰۰ متر می رسد. 

قلعه تاریخی قمچقای که نماد قدمت دیار بیجار گروس است از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز هزاره سوم قبل از میلاد مسیح می باشد که در عهد مادها، پارتها و ساسانیان به عنوان پناهگاه استراتژیک از آن مورد استفاده بوده است. 

توجه مسوولان به ظرفیت های گردشگری در شهرستان بیجار موجب اشتغالزایی و مانع مهاجرت جوانان می شود.

14 مهر 1398, 12:31
بازگشت